Santa Bàrbara

Santa Bàrbara
Santa Bàrbara
Santa Bàrbara
Santa Bàrbara

Santa Bàrbara és una ermita documentada al s. XIII, ubicada al cim de la muntanya del mateix nom.

Malgrat tenir-ne referències ja en època romànica, l’edifici actual pertany a una reforma del s. XVIII. És d’una nau allargassada i vessant a façana. La porta és adovellada de mig punt, i destaca especialment el gran campanar d’espadanya, d’un sol ull d’arc rebaixat, que corona la façana.

És un lloc de devoció local, s’hi celebra un aplec anual, i ha estat objecte d’una restauració recent. Adossada a la dreta hi ha la casa de l’ermità, també restaurada.

Es tracta d'un gran mirador. Des dels peus de l'ermita es pot contemplar tota la plana selvatana amb detall.

S'accedeix lliurement a una sala coberta i tancada, on hi ha una llar de foc i una taula, que es pot utilitzar com a refugi lliure. És un punt de parada obligada de la Ruta de les 10 Ermites

Info pràctica: és visitable. L’església roman tancada excepte quan s’hi celebra ofici.

Adreça: Carrer Santa Bàrbara 41

Altres llocs punts d'intrés

Aquest lloc web utilitza "cookies" pròpies i de tercers per oferir-te un millor servei. En navegar-hi n'acceptes l'ús. Més info